Porady edytora Rockstar: efekty kamery i muzyka

W drugiej porcji porad dotyczących edytora Rockstar zajmujemy się wykorzystaniem efektów kamery i muzyki.

actual_1432756990

EFEKTY KAMERY
W edytorze dostępnych jest wiele efektów kamery, które mogą nadać wybranej przez Was scenie wyjątkowego charakteru. Poniżej opisaliśmy kilka z nich, ale warto zapoznać się i poeksperymentować ze wszystkimi. Gdy już znajdziecie swoją ulubioną kombinację, postarajcie się, aby w obrębie każdego filmu zachować jednorodny styl. Ciągłe zmienianie filtrów i stylów zdezorientuje widza i sprawi wrażenie, że film jest niedopracowany.

Efekty przejścia są idealnym reżyserskim narzędziem dostępnym jedynie w edytorze Rockstar. Należy zapoznać się z dwoma ważnymi ustawieniami przejścia. Wyłączone wygładzanie oznacza, że podczas przejścia kamera będzie się poruszać ciągle z tą samą prędkością, co przydaje się podczas szybkich scen z błyskawicznymi cięciami, ponieważ zwiększa dynamikę filmu. Z drugiej strony włączone wygładzanie zwiększy bądź zmniejszy prędkość kamery podczas przejść. Można też wybrać pomiędzy przejściem płynnym i liniowym. Przejście liniowe przeniesie kamerę bezpośrednio pomiędzy znacznikami, dzięki czemu twórca będzie dokładnie wiedzieć, w którym miejscu znajduje się obiektyw. Płynne przejście sprawi, że kamera płynnie przeniesie się po łuku w okolicę najbliższych znaczników i nie będzie nagle zmieniać kierunku.

Jeśli podczas przejścia cel kamery wychodzi poza kadr, możecie dodać w tym miejscu dodatkowy znacznik, aby poprawić nieco pozycję kamery (podczas edytowania w trybie kamery swobodnej). Dobry przykład wykonania tego triku możecie zobaczyć na tym filmie Olli43. Jeśli chcecie osiągnąć jeszcze większą precyzję montażu, odtwórzcie scenę w spowolnionym tempie, aby dobrze wybrać moment dla znacznika.

Zapoznajcie się również z dostępnymi narzędziami głębi ostrości. Pozwalają one skupić uwagę widza na konkretnym punkcie bądź obiekcie. Tylko nie przesadzajcie, bo wtedy efekt spowszednieje i przestanie być skuteczny.

MUZYKA
Zmiany intensywności muzyki mogą brzmieć naprawdę potężnie, a gdy połączy się je jeszcze z dynamiczną akcją na ekranie, film zdecydowanie nabiera rumieńców. Należy pamiętać, że ustawienia intensywności działają tylko dla instrumentalnego podkładu muzycznego. Jeśli jednak edytujecie utwór w stylu „Leave” kapeli Wavves (na trwający konkurs edytora Rockstar), możecie zwiększyć bądź zmniejszyć głośność, aby nieco podkreślić znaczenie wybranych scen. Nagraliście scenę z wybuchami i strzelaniną? No to podkręćcie głośność efektów dźwiękowych, a zmniejszcie muzyki oraz rozmów. Cisza także może skutecznie przyciągnąć uwagę widza. Zobaczcie, jak Spike Jonze świetnie wykorzystuje głośność na swoim filmie „Don’t Play No Game that I Can’t Win” z muzyką Beastie Boys.

Jeśli bierzecie udział w konkursie, nie zapomnijcie skorzystać z funkcji dopasowania do rytmu, aby obraz pasował do muzyki. Montaż wykorzystujący zmiany w muzyce może dać naprawdę fantastyczny efekt.

via: Rockstar Newswire

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *